Randevu Al

Saç Dökülmesi

sac-dokulmesi-konu-icSaç dökülmesi , saçlardaki küçük bir incelmeyle başlar ve tüm saçların dökülmesiyle neticelenebilen bir sorundur. Saç dökülmesi bir çok farklı sebepten dolayı ortaya çıkabilmektedir. Sağlıklı saçlara sahip kişiler, günlük ortalama 50-100 arasında saç teli kaybı yaşarken, sağlıksız saçlara sahip kişilerin saç dökülmesi bu sayılardan fazladır. Saç dökülmesi en çok erkeklerde görülmesinin yanı sıra, kadınlarda da görülebilmektedir.

ERKEK TİPİ SAÇ DÖKÜLMESİ

Erkek tipi saç dökülmesi (androgenetik alopesi) erkek ve kadınlarda enerkek tipi saç dökülmesi çok görülen saç dökülmesi türüdür. 25 yaşına kadar erkeklerin %25`ini,50 yaşına kadar %50`sini etkiler. Erkeklerde saç dökülmesi öncelikle saçta inceleme,saçın renginde açılma ile başlayıp daha sonraki dönemde köklerin kalıcı bir şekilde dökülmesiyle sonuçlanır. Bu sebeple erken dönemde bir uzman görüşü almanız çok önemlidir.

Erkeklerde iki kulak arasındaki saçlı bölge dökülmeme özelliğine sahiptir. Bu sayede saçsız olan bölgeye saç nakli yapma fırsatımız bulunmaktadır.

KADIN TİPİ SAÇ DÖKÜLMESİ

Dollarphotoclub_60313875Saçlarda cansızlık, incelme ve saç dökülmesi her beş kadından ikisinde görülmektedir.

Kadınlarda saçlar neden dökülür?

 1. Hormonal dengesizlikler
 2. Menapoz
 3. Yetersiz beslenme ve demir eksikliği
 4. Stres
 5. Yanlış kullanılan kozmetik ürünler
 6. Gebelik
 7. Alkol ve sigara kullanımı

Erkek tipi saç dökülmesi oluşan bayanlarda tek ve kesin çözüm saç naklidir. FUE yöntemiyle ense bölgesindeki sağlıklı saçların tek tek alınıp seyrelmiş veya tamamen dökülmüş olan bölgeye tek tek nakledilerek bu sorun tamamen ortadan kaldırılabilmektedir.

SAĞLIKLI SAÇLAR İÇİN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

 • Yıkama sonrası saçlarınızı iyi durulayınız.
 • Sağlıklı beslenmeye dikkat ediniz.
 • Saçlarınızı tararken dikkat ediniz,yanlış fırça kullanımı saçlarınıza zarar verebilir.
 • Hergün fön çektirmekten kaçınınız.
 • Saçlarınızı sıcak suyla değil normal suyla yıkamaya çalışınız.
 • Saçınızı ayda bir kereden fazla boyamayınız.
 • Şampuan seçiminde bitkisel ürünler kullanmaya çalışınız.
 • Jöle tarzı kimyasal ürünleri kafa derisine yedirmeden kullanınız ve yatmadan önce saçlarınızı muhakkak yıkayınız.

SAÇ DÖKÜLMESİNİN BAŞLICA SEBEPLERİ ;

1-Saçlarda Kepeklenme

Kepeklenme saçlı derinin kuruyarak dökülmesi olarak tanımlanabilir.

Kepeklenme Nedenleri ise ;

 • Yetersiz beslenme
 • Allerjik hassasiyet
 • Stres
 • Hormonal dengesizlik
 • Abartı saç spreyi ve jölesi kullanmak
 • Saçın iyi durulanmaması

Kepeklenme aslında doğal bir süreçtir o yüzden tamamen ortadan kaldırılamaz, ancak kontrol edilebilir. Pyrithione-çinko, Salisilik asit, Selenyum sülfit, Kükürt içerikli şampuanlar genellikle kepeklenme tedavisinde kullanılır. Fakat öncelikli olarak bir uzman yardımı almanız en doğru olanıdır.

2-Saçlarda Yağlanma

Aslında yağlı saç diye birşey yoktur, yağlı olan deridir ve bu yağ saçlarıda yağlandırır. Düz saçlarda yağ gün içinde hızla yayılırken,kıvırcık saçlarda daha az yayılır. O yüzden asya ırkında yağlanma problemi çokken zenci ırkında saçlar çoğunlukla kurudur. Eğer saçlarda yağlanma engellenmezse dökülmelere yol açabilir. Bu durumda muhakkak bir uzman yardımı almalısınız.

3-Saçkıran (Alopecia Areata)

Saçkıran sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte genellikle stres kaynaklı olduğu düşünülmektedir. Özellikle saçlı deri,sakal,kaş ve kirpik bölgelerinde görülmektedir. Saçkıran bulaşıcı bir hastalık değildir. Çeşitli tedavi metodları bulunmaktadır. Ancak bir uzman değerlendirmesi sonucu saçkıran bölgesine saç ekimi yapılabilir.

4-Hormonlar

Hormonlar saç dökülmesinde çok önemli faktörlerdir. Özellikle kadınlarda menapoz,adet düzensizlikleri ve doğum saç dökülmelerine neden olabilmektedir.

Her iki cinste de bulunan ve çoğunluğu böbreküstü bezinin kabuk kısmınca salgılanan erkeklik hormonuna ANDROJENİK HORMONLAR denir. Bunlar testesteron,androstenodion ve DHT`dir. DHT hormonu,büyük oranda testesteron`un periferal dokularda 5-alfaredüktaz enzimi aracılığı ile dönüşümünden oluşur. Testesteron hormonunun aktif hale gelebilmesi için 5-alfaredüktaz enzimi ile DHT hormonuna dönüşmesi şarttır. DHT saç üzerindeki etkisini saç köklerindeki androjen reseptörlerine bağlanarak gösterir. DHT saç köklerinin yaşam sürecinin kısalmasına neden olur.

Saçlar yavaş yavaş zayıflar ve seyrekleşir. Bazı kişilerin neden bu hormonlardan olumsuz etkilenirken, bazılarının etkilenmediği tam olarak bilinmemektedir.

SAÇ DÖKÜLMESİNİ ÖNLEMEK İÇİN SAÇ MEZOTERAPİSİ

Saç mezoterapisi saçlı derinin ihtiyaç duyduğu vitamin ,mineral ve doku yenileyici etken maddelerin saçlı deri içerisine 1-3 mm derinliğinde uygulanması işlemidir. Uygulamanın amaçları sırasıyla, saç dökülmesini yavaşlatmak ve devamında durdurmak, saç köklerinin yapısını güçlendirmek ve sağlamlaştırmak ve faaliyetini tamamlamamış saç foliküllerini aktive etmektir. Uygulama ilk ay haftada bir ikinci ay iki haftada bir ve üçüncü dördüncü aylarda birer kez yapılarak 8 seans şeklinde tamamlanır. Uygulamanın olumlu etkileri üçüncü seanstan sonra görülmeye başlamakta ve 3-6 ay içinde belirginleşmektedir.

Etiketler:

,

,

,

,