Randevu Al

Göğüs Estetiği ( Meme Estetiği )

göğüs estetiğiKadın memesi vücudun öne doğru en çıkıntılı bölümüdür. Bu sebeple yaşlandırıcı etkilerin sorumlusu olan yer çekiminden fazlaca etkilenir. Kadın hayatının çeşitli dönemlerinde etkisini gösteren hormonal değişiklikler ve dengesizlikler meme dokusunun sarkmasına yol açar. Meme sarkmaları, göğüs estetiği, meme estetiği, meme toparlama veya meme dikleştirme olarak adlandırılabilen operasyon ile düzeltilir. Bu operasyonlar genel olarak tıbbi terminolojide “mastopeksi” olarak adlandırılır. Bazen sarkmayla birlikte meme başında aşırı genişleme oluşur ki bu durum mastopeksi işlemi esnasında gençlikteki normal sınırlarına çekilir.

Meme sarkmasına sebep olan etkenleri özetleyecek olursak;

 • Gebelikler
 • Emzirme
 • Sık kilo alıp vermeler
 • Yaşlanma
 • Yerçekimi
 • Yapınız ve genetik mirasınız
 • Hormonal faktörler, hormon ilaçları vs.

Yukarıdaki sebeplere baktığımızda, her kadının yaşamının bir döneminde belli derecelerde meme sarkması sorunu ile karşı karşıya geleceği açıktır. Günümüzün kötü beslenme koşulları sık kilo alıp vermeler, kadınlarda sarkmalar, selülitler ve çatlakların görülme sıklığını artırmıştır. Artık kadınlarımızın kaliteli yaşam beklentisinin artması ve orta yaş kavramının değişmesi bu tip operasyonların sıklığını artırmıştır.

MEME ESTETİĞİ ( GÖĞÜS ESTETİĞİ ) İÇİN UYGUN MUSUNUZ?

Meme toparlama işlemi meme boyutlarını belirgin olarak değiştirmez veya sarkma nedeniyle içi boşalan üst kısımları dolgun hale getirmez. Bununla birlikte memeler hem büyük hem sarkık olabilir. Eğer memeleriniz hem sarkık hem de içi boşalmışsa mutlaka büyütme işlemini göz önünde bulundurmalısınız. Eğer büyükse küçültme ile birlikte dikleştirme yapılabilir.

meme estetiğiAşağıdaki durumlar sizin için geçerli ise meme toparlama-dikleştirme işlemini düşünebilirsiniz ;

 • Fiziksel olarak sağlıklı ve sabit bir kiloyu devam ettirebiliyorsanız.
 • Sigarayı bırakıp azaltabilecekseniz
 • Gerçekçi beklentileriniz varsa
 • Memenizin sarkması, şeklinin deforme olması ve içeriğinin boşalması
 • Memenizde düzleşme ve uzama veya bir sap ile göğüs duvarına adeta tutunuyorsa
 • Meme başlarınız meme altındaki oluğun daha altındaki bir seviyeye inmişse
 • Meme uçlarınız aşağıyı gösteriyorsa
 • Gevşemiş deri ve büyümüş meme başlarınız varsa
 • Bir memeniz diğer memenizden daha aşağı seviyede ise

İZSİZ MEME ESTETİĞİ ( GÖĞÜS ESTETİĞİ ) MÜMKÜN MÜ ?

İyi seçilmiş uygun olgularda mümkün. Bunun için iki farklı yaklaşım mevcut. Birincisi implante edilen taşıyıcı malzeme ile memenin yük çeken bağlarını kuvvetlendirmek. Bu yöntemde eğer büyütme gerekecekse kendi vücudunuzdan alınan yağ transferi ile kombine edilebilir. Böylece aynı esnada vücudunuzun fazla yağ birikimi olan bölgelerinin şekillendirilmesini de sağlayacaksınız.

Yukarıda bahsettiğimiz yöntem Japonya, Kore ve Çin’de ırksal özellikler nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir ve “scaffolding mastopexy” prosedürü olarak adlandırılmaktadır. İkinci yöntem koltuk altından girilerek memenin taşıyıcı bağlarının tutunduğu “fasyanın” gerdirilmesi işlemidir. Büyütme gerekmeyen orta derece sarkmalarda kullanılır. Eğer bu yeni yöntemler hakkında daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz konsültasyon için başvurabilirsiniz.

MEME ESTETİĞİ ( GÖĞÜS ESTETİĞİ ) SONRASI NELERDEN KAÇINILMALI ?

Özellikle kol hareketlerine dikkat edilmeli, ağırlık taşımamalı, itme-çekme hareketlerinden kaçınılmalı. Hastalar, özellikle refleks gerektiren araba kullanma gibi durumlardan kaçınmalı. Ameliyat sonrası bir hafta süreyle istirahat, yorucu işlerden kaçınma uygun olur.

İleride doğum yapmayı düşünen kadınlar bu operasyonları yaptırabilir mi?

Tabii yaptırabilirler. Ancak göğüslerinde tekrar sarkma olabileceğini bilmelidirler.

Hamilelik söz konusu olması halinde meme protezi çıkarılır mı?

Meme protezleri ne zaman istenirse çıkarılabilir. Ancak hamilelikte çıkarılması şart değildir. Meme protezi meme dokusunun içine değil, arkasına yerleştiriliyor. Bu nedenle meme dokusunu etkilemez. Sadece memeyle ilgili incelemelerde örneğin mamografide meme protezi incelemeyi biraz güçleştirebilir. Mamografinin bu konuda tecrübeli bir uzman tarafından yapılması ve değerlendirilmesi gerekir.

Sonuçları ne zaman görürüz?

Sonuçları derhal görmek mümkündür. Eğer lolipop tarzı insizyon kullanılmış ise memenin tam olarak oturması 3 ayı bulacaktır. Zaman içinde şekil daha belirgin hale gelecek erken dönemdeki morluk ve şişlikler kaybolup izler solacaktır.

Erken İyileşme Dönemi

Operasyon tamamlandıktan sonra özel bir pansuman ve bandaj uygulanacaktır. Erken iyileşme döneminde şişlik ve ödemi engellemek için destekleyici bir medikal sütyen 6-8 hafta süre ile kullanılacaktır. Eğer dren kullanılmışsa bunlar 1-3 gün arasında alınır. Genellikle basit bir ağrı kesici ve oral antibiyotik yeterlidir. Birinci haftanın sonunda işbaşı yapabilir sosyal hayatınıza dönebilirsiniz. Pansumanlarınız değişme süreci kontrolleriniz size özel olarak ayarlanacaktır.

Geç İyileşme Dönemi

Operasyonu takip eden ilk 2-3 ay içinde meme şekli ve pozisyonu oturmaya devam eder. İzler yukarıda bahsedildiği gibi solma sürecine girecektir. Mastopeksi sonuçlarının kalıcılığı uzun vadelidir. Bu durum ancak yaşlanma sürecinizden ve kilo alıp vermelerinizden etkilenecektir. Dolayısıyla genel meme sağlığınız açısından sağlıklı yaşam tarzınızı sürdürmeniz ve kilonuzu muhafaza etmenizi tavsiye ediyoruz.

Etiketler:

,

,

,

,